Praca z mapą jest jeszcze szybsza, prostsza i wygodniejsza
Wraz z początkiem czerwca serwis mapowy Spółki Emapa pojawił się w nowej odsłonie. Lepszy silnik mapowy, usprawnione wyznaczanie trasy i geokodowanie, nowe funkcjonalności i szata graficzna – to tylko zarys tego, jak zmieniło się Emapi.pl.
Nowy „mózg” portalu
Podstawą każdego serwisu mapowego są dane kartograficzne. To ich dokładność i aktualność decyduje o tym, czy użytkownicy portalu znajdą tam poszukiwany adres, obiekt lub czy wytyczą trasę nowo oddaną do użytku autostradą. W tym sensie mapa jest niejako sercem tego typu portali. Najlepsza mapa jednak nie wystarczy, aby spełnić coraz większe oczekiwania użytkowników – zwłaszcza w obliczu rosnącej konkurencji.
Nawet jeśli jest bardzo dokładna i często aktualizowana, ale np. działa wolno, niestabilnie i nie intuicyjnie – wówczas nie spotka się z uznaniem internautów. Za odpowiednie działanie mapy odpowiada zastosowany engine mapowy. O ile dane kartograficzne są zatem sercem serwisu, o tyle ów engine jest jego mózgiem. To on determinuje sposób wyświetlania się poszczególnych „kawałków” mapy (tzw. kafli), jej przesuwania, przybliżania i oddalania. To od silnika mapowego zależy jak szybko, płynnie i stabilnie działa mapa. Ów mózg jest zatem przynajmniej w równym stopniu odpowiedzialny za wrażenia użytkowników z pracy z mapą, co same dane kartograficzne.
Mapa, w jaką wyposażony jest portal Emapi.pl od lat należy do zdecydowanie najlepszych na rynku. O ile dotychczasowy engine mapowy również zaliczyć można do czołowych polskich rozwiązań, o tyle w kontekście konkurencji z globalnymi gigantami oraz planowanego rozwoju nie spełniał oczekiwań Emapy. Zdecydowano się więc przejść na nową technologię. Efekty kilku miesięcy pracy zespołu programistów dostępne są już dla wszystkich internautów. Jaką różnicę odczują użytkownicy Emapi.pl? Krótko mówiąc mapa działa zdecydowanie szybciej, płynniej i prezentuje się znacznie przyjemniej dla oka. Co istotne dla samej Emapy oraz jej klientów biznesowych korzystających z tej technologii, nowy engine jest przy tym wszystkim jeszcze bardziej wydajny od poprzedniego i wymaga mniejszych zasobów serwerowych.
Błyskawiczne wytyczanie trasy
Wraz z nowym silnikiem mapowym przebudowano i udoskonalono kilka innych modułów funkcjonalnych. Jeden z nich był odpowiedzialny za sposób wyznaczania trasy. Dotychczas proces route’owania przebiegał wg schematu: dodanie punktu startowego, dodanie punktu końcowego, ewentualne dodanie punktów pośrednich i wybranie opcji „Wyznacz trasę”. Po wybraniu/dodaniu wszystkich niezbędnych elementów uaktywniał się przycisk „Wyznacz trasę”, którego naciśnięcie powodowało uruchomienie odpowiedniego algorytmu i w zależności od długości trasy oraz liczby punktów pośrednich trasa była wytyczana krótszą lub nieco dłuższą chwilę.
Nowy moduł route’owania wprowadza nową jakość i dorównuje najwyższym standardom rynkowym. W chwili obecnej na podstawie stworzonej matrycy odległości obliczanie nawet długiej trasy przebiega błyskawicznie. Sam moduł został tak zmodyfikowany, że nieustannie czuwa w tle podczas pracy użytkownika z mapą i tylko czeka na odpowiedni sygnał, aby rozpocząć obliczenia. W momencie gdy dodany zostanie punkt startowy bądź końcowy trasy, moduł już pracuje. Kiedy tylko zostanie zatem spełniony warunek konieczny dla wyznaczenia trasy (dodanie drugiego – startowego bądź końcowego – punktu) ma znacznie mniej obliczeń do wykonania. W rezultacie trasa obliczana jest o wiele szybciej niż poprzednio i jest to wykonywane automatycznie po wybraniu początku i końca trasy. Z punktu widzenia użytkownika jest to nie tylko szybciej działające rozwiązanie, ale również bardziej ergonomiczne i intuicyjne. Nie ma już potrzeby wykonywania dodatkowego, zbędnego ruchu, jakim był dotąd wymóg kliknięcia na „Wyznacz trasę”, gdyż system sam rozpoznaje, że może już trasę wyznaczyć. W efekcie przycisk ten został całkowicie usunięty z panelu wyznaczania trasy.
Modyfikacja trasy odbywa się równie łatwo i szybko. Dodanie nowego punktu pośredniego lub przesunięcie dotychczasowego punktu trasy – chwytając go za pomocą kursora i umieszczając w dowolnym miejscu – powoduje automatyczne wyznaczanie nowej, odpowiednio zmodyfikowanej trasy. Jeśli się pomyliliśmy i chcemy całkowicie usunąć jeden z punktów trasy, wystarczy kliknąć nań prawym przyciskiem myszy. W tym przypadku system również automatycznie przekalkuluje i wyznaczy nową trasę. Otrzymujemy w efekcie bardzo szybki, prosty w obsłudze i intuicyjny moduł wyznaczania tras.
Grupowanie obiektów
Nowością, błyskawicznie zyskującą rzesze zwolenników jest moduł grupowania obiektów. Dzięki niemu proces wyszukiwania staje się dużo szybszy i bardziej efektywny, a uzyskane wyniki czytelnie pogrupowane. W dalszych widokach mapy nie można pokazać wielu obiektów znajdujących się stosunkowo blisko siebie (ich ikony nachodzą na siebie). W nowej wersji Emapi.pl obiekty w danym przybliżeniu ukazane są czytelnie dzięki dynamicznemu grupowaniu obiektów. Jeśli np. szukamy restauracji w Łodzi (Szukaj -> Obiekt), to w zależności od widoku mapy są one pogrupowane w ikony pokazujące liczbę obiektów znajdujących się w danym miejscu. W zależności od ich liczby (np. 1-10) ikona ma różny kolor. Co więcej, po najechaniu kursorem na daną ikonę grupującą obiekty zaznacza się obszar, z którego obiekty są grupowane pod daną ikoną. Dzieje się tak w kolejnych przybliżeniach, aż do takiego przybliżenia, kiedy można czytelnie pokazać wszystkie obiekty za pomocą osobnej ikony.
Jeszcze dokładniejsze wyniki
Kolejną nowością jest zmodernizowany algorytm geokodujący. Od kilku lat Emapa wiedzie prym wśród dostawców mapy Polski w kwestii dokładności danych mapowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż Spółka dysponuje własnym systemem Car-to-graph, czyli autem wyposażonym w system 6 kamer i nowoczesne oprogramowanie pozwalające na automatyczny zapis trasy. Każdego dnia zespół kartografów przemierza kilometr po kilometrze drogi całego kraju tworząc tym samym mapę od nowa, uwzględniając najnowsze inwestycje drogowe czy nowo powstałe punkty POI. Dzięki temu wyniki wyszukiwania odpowiadające na zapytania mapowe na Emapi.pl z wielką precyzją obrazują rzeczywistość. Wydawałoby się że już nie może być lepiej, a jednak…! Najnowszy algorytm zdecydowanie lepiej radzi sobie z prezentacją wyników wyszukiwania przy cząstkowych lub nawet sprzecznych danych wejściowych na podstawie przypisywania wag do wyników i – w przeciwieństwie do poprzedniego geokodowania – może zwrócić więcej niż jeden wynik. Mówiąc jaśniej, na przykład przy wprowadzeniu nazwy miasta „lodz” i nazwy ulicy „Piłsuds” , wśród wyników otrzymamy ulicę Piłsudskiego zarówno w Łodzi, Konstantynowie Łódzkim jak i Aleksandrowie Łódzkim. System ten w znacznym stopniu pozwala wyeliminować zniecierpliwienie i zdenerwowanie użytkownika wynikające z błędnego zapamiętania adresu docelowego lub pośpiesznego wpisywania nazwy miejscowości czy ulicy.
Kolejną nowością, widoczną na pierwszy rzut oka jest o wiele bardziej czytelny system prezentacji wyników. W nowej wersji system zwraca maksymalnie 20 pierwszych rekordów odpowiadających danemu zapytaniu, wypunktowanych alfabetycznie od A do T. Ikonka z daną literą obok wyniku wyszukiwania koresponduje ze swym odpowiednikiem na płaszczyźnie mapy, co pozwala błyskawicznie zlokalizować poszczególne wskazania systemu podpowiedzi. Ponadto, przy wybranym przez nas wyniku wyszukiwania pojawiają się 3 ikonki („Z”, „Przez”, „Do”) umożliwiające automatyczne dodanie danego adresu do punktów trasy i przejście do panelu trasowania.
Dodatkowo, poprawiona została również wizualizacja szukanej ulicy lub miejscowości na mapie. Wcześniej zwracany wynik zaznaczany był za pomocą prostokątnego obrysu, obecnie natomiast użytkownik otrzymuje zaznaczony za pomocą odpowiedniej ikony (z odpowiednią literą) punkt centralny danego obszaru. Testy beta i pierwsze bardzo pozytywne opinie użytkowników wskazują, że jest to bardziej czytelne i intuicyjne rozwiązanie.
Nie tylko technologia
Zmiany technologiczne to nie wszystko. Emapi.pl przeszło również dość znaczną przemianę wizualną. Obecna grafika jest nowocześniejsza, prostsza, bardziej czytelna, a przede wszystkim lepiej koresponduje z nowo dodanymi funkcjonalnościami. Dokonano również kilku pomniejszych modyfikacji związanych z optymalizacją wyświetlania warstw map czy POI. W rezultacie zatem użytkownicy otrzymali gruntowanie przebudowany serwis mapowy, oferujący dodatkowe możliwości, działający szybciej i wydajnej, wychodzący naprzeciw nowym trendom technologicznym i o odświeżonym wizerunku. A to jeszcze nie wszystkie zmiany, jakie twórcy Emapi.pl zaplanowali na najbliższe miesiące – wkrótce pojawią się kolejne nowości!
Zapraszamy do przetestowania Emapi.pl w nowej odsłonie.